Wpływ wina na zdrowie – cz. 1

Opublikowano przez admin
Wpływ wina na zdrowie - cz. 1

Dzięki uprzejmości Dawida Bałchana, na podstawie Jego pracy dyplomowej chcemy przybliżyć Państwu aspekty związane z wpływem wina na zdrowie. Z racji ilości udostępnionego materiału podzielimy temat na szereg artykułów publikowanych systematycznie, w których pojawiać się będą cytowane fragmenty.

Część I – wstęp (cyt.):

„Grecki filozof Plutarch powiedział kiedyś, że „wino jest najszlachetniejsze wśród napojów, najsmaczniejsze wśród lekarstw i najprzyjemniejsze wśród pokarmów”. Dzisiaj kiedy najnowsze wyniki pracy naukowców, o których to coraz częściej możemy przeczytać w prasie, w Internecie czy zobaczyć w telewizji, pokazują iż Plutarch  miał rację. Wino oprócz niezwykłych i fascynujących cech organoleptycznych posiada również cenne walory zdrowotne.

Ludzie powoli przekonują się do faktu, że wino nie jest tylko napojem alkoholowym jak napoje spirytusowe czy piwo, ale produktem bardziej złożonym. Oczywiście nadal najczęściej wybieranymi napojami zawierającymi alkohol w Polsce są napoje na bazie spirytusu i piwo, ale konsumpcja tych produktów powoli maleje na rzecz wina. Rośnie również kultura picia wina, coraz więcej osób pije wino w trakcie posiłku i w umiarkowanych ilościach, właśnie ze względu na jego właściwości zdrowotne, a nie po to, aby się upić.

W Polsce – kraju, w którym tradycje winiarskie nie są tak mocno zakorzenione jak choćby we Francji czy Hiszpanii, winiarstwo przeżywa swój renesans. W ostatnich latach w Polsce z roku na rok przybywa gospodarstw produkujących znakomite wina, które biorą udział w międzynarodowych konkursach i nierzadko są w nich nagradzane.”

 

 

Publikacja zawiera fragment pracy dyplomowej o temacie:

Walory zdrowotne i organoleptyczne wina w kontekście przeglądu literatury i opinii respondentów

Autor pracy: Dawid Bałchan