Mocna strona francuskiego wina

Opublikowano przez admin
Mocna strona francuskiego wina

Produkcję wina ku zdziwieniu nie rozpoczęto we Francji. Mamy jednak prawo kojarzyć ten kraj z wyśmienitym winem, jedynym
w swoim rodzaju. Nie bez powodu Francja uznawana jest obecnie za wzorzec światowej produkcji wina.

Czemu zawdzięcza tak znaczącą pozycję? Jest jednym
z nielicznych krajów, gdzie charakter wina określany jest na podstawie regionu winiarskiego. Ważniejszą rolę odgrywa ziemia
i warunki klimatyczne, niż szczepy, z których produkuje się wino.

Mocną stroną francuskiego wina jest położenie geograficzne. Regiony winiarskie we Francji położone są w najlepszych szerokościach geograficznych dla uprawy winorośli i należą
do dwóch zasadniczych stref klimatycznych, które determinują uprawę niemal wszystkich gatunków winorośli szlachetnej, z której powstaje wino.

Regiony winiarskie położone w takiej strefie klimatycznej
to prawdziwy raj dla koneserów i smakoszy win. Dzięki położeniu możliwa jest uprawa praktycznie każdej szlachetnej winorośli i produkcja win w przeróżnych stylach i smakach.

Nie bez powodu u podstaw francuskiej filozofii wina, leży pojęcie „terroir”, oznaczające klimat, glebę i położenie winnicy.
Są to czynniki decydujące o jakości wina. Winiarstwo francuskie budowane jest na odwiecznej symbiozie natury i kultury. Opiera się na dopasowaniu odmian winogron i metod produkcji do możliwości natury.

Do najatrakcyjniejszych regionów winiarskich we Francji należą: Burgundia, Bordeaux, Szampania, Prowansja, Dolina Rodanu, Langwedocja – Roussillion, Dolina Loary, Chablis, Beaujolais, Alzacja, Jura, Sabaudia. To dzięki tym regionom dziś wino francuskie jest jednym z najlepszych i najdroższych win na świecie.