Rodzaje win francuskich

Opublikowano przez admin

Wina francuskie dzielimy ze względu na rodzaje.

Wyróżniamy:Rodzaje win francuskich

  • A.O.C. (Appellation d”Origine Contrôlée). To wina o ściśle zastrzeżonym znaku geograficznym, poddawane rygorystycznej kontroli. Posiadają tzw. kontrolowane źródło pochodzenia, produkowane są zgodnie z wytycznymi określającymi wydajność z hektara, gęstość obsadzenia winnicy, minimalnej zawartości alkoholu. Wina z Francji produkowane są z określonych rodzajów winorośli na ograniczonej powierzchni. Wydajność z jednego hektara jest limitowana i waha się między 50-60 hektolitrów. Metody uprawy wina francuskiego oraz technologia produkcji wina jest regulowana prawnie. Przestrzeganie reguł jest surowo kontrolowane przez INAO – Państwowy Instytut Nazewnictwa. Wino posiadające oznaczenie AOC jest gwarancją wysokiej jakości, oryginalności oraz zgodności z tradycją regionalną. Wina z takim oznaczeniem stanowią 30 % ogółu produkowanych win francuskich.

 

Źródło: sklep wina www.sklep.winaimport.pl

  • V.D.Q.S. (Vin Délimité de Qualite Supérieure). To wino najwyższej jakości, produkowane na ograniczonym areale oraz z wybranych rodzajów winorośli. Skrót oznacza wina najwyższej jakości wyprodukowane w ściśle określonych warunkach. Francuskie wina oznaczane tym symbolem należą do regionalnych win jakościowych drugiej kategorii, zajmują miejsce po trunkach o kontrolowanej nazwie pochodzenia appellation controlée. Wina tego typu spełniają ściśle określone wymagania, do ich produkcji wykorzystuje się określoną odmianę winogron, zawartość alkoholu i maksymalną wydajność z ha.
  • Vin de Pays. To francuskie wina pochodzące z regionu określonego geograficznie oraz wyprodukowane według ściśle określonych rodzajów winorośli. Po przeprowadzeniu dokładnej kontroli jakości niezależna komisja ekspertów ustala oraz nadaje winom klasyfikację. W hierarchii win plasują się one powyżej win stołowych. Wino określone mianem Vin de Pays powinno być produkowane w limitowanej ilości, przy użyciu konkretnych szczepów, podlega zakazowi kupażowania i musi zawierać określony poziom alkoholu. We Francji istnieje 6 regionów Vin de Pays, z których największym i najbardziej znanym jest Vin de Pays d`Oc w Langwedocji – Roussillion nad Morzem Śródziemnym.
  • Vin de Table. To wszystkie wina francuskie wyprodukowane z winorośli dopuszczonych do uprawy oraz zawierające co najmniej minimalną zawartość 9 % alkoholu.