Zdrowo pić

Opublikowano przez admin

Wina francjaPowszechna jest w świecie opinia, że wino, zwłaszcza czerwone, ma wiele zbawiennych dla zdrowia właściwości. Rzecz jednak polega na tym, by nie ulegać pokusie i zachować umiar. Jeśli te dwa warunki nie zostaną spełnione, może się to negatywnie odbić na naszym zdrowiu. Niegdyś uważano, że, ponieważ wino jest napojem wysokoprocentowym, ma ono szkodliwy wpływ na nasze zdrowie. Dowiedziono jednak, że odpowiednia ilość czerwonego wina pita powoli, małymi łykami może pomóc w obniżaniu ciśnienia tętniczego krwi, oraz ma ogólnie dobry wpływ na układ krwionośny organizmu człowieka.

Czas więc zacząć łączyć fakty na temat symbolicznego kieliszka czerwonego wina i zdrowego serca.

Wiadomo wszem i wobec, że dieta naszych francuskich sąsiadów jest bogata w tłuszcze i cukry proste, które, oczywiście, są bardzo dla nich niezdrowe. Francuzi ogólnie więcej palą tytoniu, a sport nie jest u nich najbardziej lubianą formą spędzania wolnego czasu. Fakt, że lubią przy tym wypić kieliszek wina jest dla nich zbawienny. Dzięki tym zabiegom odnotowuje się u nich o pięćdziesiąt procent mniej zawałów niż w innych krajach europejskich.

Ciekawostką jest to, że kobiety, które regularnie przez dłuższy czas spożywały niewielką ilość wina dziennie miały wyższy poziom estrogenu, czyli hormonu żeńskiego. Poziom tego ważnego hormonu znacznie się samoistnie zmniejsza po menopauzie, co wpływa na wzrost prawdopodobieństwa wystąpienia ryzyka zawału serca oraz nowotworu piersi. W krajach, gdzie pija się wino regularnie, takich jak Włochy, Grecja, Francja, dochodzi do mniejszej liczby zawałów serca i zachorowań na raka piersi, niż u, na przykład Amerykanów, wśród których picie wina nie jest tak popularne.

Wino francuskie, zwłaszcza czerwone, posiada wiele antyoksydantów ( przeciwutleniaczy ), które są niezwykle pożądane wśród tych, którzy regularnie dbają o zdrowie. Zawarte w winie antyoksydanty mają silniejsze i dłuższe działanie, niż te pobrane z owoców lub warzyw. Godne uwagi jest również to, że wino zawiera flawonoidy, czyli związki chemiczne, które pełnią ochronny charakter.

Wszystkie te informacje nie są wyssane z palca. Dowiedziono tego faktu podczas badań, chociażby na Boston University School of Medicine przez epidemiologa i kardiologa R. Cutisa Ellisona. Ci, którzy dbają o linie lub chcą schudnąć powinni przekonać się do czerwonego wina, obniża nieco metabolizm i sprawia, że organizm staje się pobudzony do bardziej efektywnego spalania kalorii.

Należy jednak pamiętać o złotej zasadzie, by nie folgować sobie zbytnio i pić jedynie w umiarkowanych ilościach, ponieważ tylko tak możemy prawidłowo zadbać o własne zdrowie, a przede wszystkim serce.