Regiony winiarskie na terenie Francji

Opublikowano przez admin

WinoFrancja jest jednym z nielicznych krajów, gdzie charakter wina określany jest na podstawie regionu winiarskiego. Ziemia i warunki klimatyczne są ważniejsze, niż szczepy, z których produkuje się wino.

Położenie geograficzne jest silną stroną Francji. Umożliwia produkcję win w różnych stylach i smakach. Regiony winiarskie we Francji położone są w najlepszych szerokościach geograficznych dla uprawy winorośli i należą do dwóch zasadniczych stref klimatycznych, które determinują uprawę niemal wszystkich gatunków winorośli szlachetnej, z której powstaje wino. Dzięki położeniu regionów winiarskich w takiej strefie klimatycznej, możliwa jest uprawa praktycznie każdej szlachetnej winorośli.

Nie bez powodu u podstaw francuskiej filozofii wina, leży pojęcie „terroir”, oznaczające klimat, glebę i położenie winnicy. Są to czynniki decydujące o jakości wina. Winiarstwo francuskie opiera się na dopasowaniu odmian winogron i metod produkcji do możliwości natury. Sukces wina francuskiego tkwi w odwiecznej symbiozie natury i kultury.
Francja posiada następujące regiony winiarskie:

Burgundia – region, w którym powstaje słynny Burgund ze szczepu pinot noir, zwany winem królów. Najbardziej doceniane wina z regionu to białe chardonnay i czerwone (jasne) pinot noir.

Bordeaux – główne szczepy uprawiane na tym terenie to czerwone cabernet sauvignon, cabernet franc i merlot. Wina białe wytwarzane są ze szczepów sauvignon, semillon oraz muscadelle.

Szampania – to tam powstaje wszystkim znane „musujące wino”, czyli popularny szampan.

Prowansja – szczepy wykorzystywane na tym obszarze to ugni blanc, bourboulenc, clairette i viognier.

Dolina Rodanu – na północy obszaru, w okolicach miejscowości Valence, najważniejszym szczepem czerwonych winogron jest shiraz, a białych viognier. Południowe krańce regionu słyną ze szczepów grenache dla win czerwonych oraz clairette dla białych.

Langwedocja – Roussillion – znane z wina czerwonego oraz słodkiego muscatu.

Dolina Loary – miejsce, gdzie z tysiąca kilometrów rzeki, aż czterysta jest pokryte winnicami, które oferują aromatyczne wino. Najważniejsze szczepy w Dolinie Loary: białe – muscadet, sauvignon blanc i chenin blanc., czerwone – cabernet franc, gamay oraz pinot noir.

Chablis – region słynący z bractwa Chablis i białego wina.

Beaujolais – okręg w sąsiedztwie Burgundii, znany szczególnie ze święta młodego wina. Najczęściej wykorzystywanym do produkcji wina szczepem w regionie jest gamay.

Alzacja – większość win powstających w tym regionie to wina jednoszczepowe. Największe powierzchnie zajmują tu uprawy szczepów: riesling, gewurztaminer, pinot gris (do niedawna zwany tokay’em) oraz czerwony pinot noir.

Jura – najbardziej docenianymi winami tego obszaru są białe wina zwane żółtymi (vin jaune) o intensywnym żółtym kolorze i aromacie orzechów, igliwia, curry i smardzów oraz wina słomkowe (vin de paille), których nazwa pochodzi od sposobu produkcji.

Sabaudia – tutaj powstaje białe wino Crepy oraz musujące wino Seyssel.